Tipy na okolí

Možností, jak strávit volný čas po okolí Jáchymova je spoustu. Přinášíme Vám tipy jen na pár z těchto míst. Pouhých 21 km jsou například vzdáleny Karlovy Vary, kde je spoustu aktivit a míst, které navštívit. Ať už se jedná o slavnou sklárnu Moser nebo muzeum Becherovky.

 

Lázně Jáchymov - tipy po okolí

 

 

Skiareál Klínovec

 

Pouhých 12 km od Jáchymova, 120 km od Prahy, 100 km od Plzně a 15 km od Karlových Varů najdete kompletní zázemí špičkového lyžařského střediska. Samozřejmostí jsou uměle zasněžované sjezdovky a jejich denní úprava. Každoročně modernizovaný systém výroby technického sněhu letos posílil o dalších pět sněhových děl. Můžete si zajezdit celkem na 31,5 km sjezdovek se 5 lanovkami, 11 vleky a 5 lyžařskými pásy dětských parcích. Nové lanovky jsou kryty naší typickou oranžovou bublinou, která vám poskytne nadstandardní komfort při cestě za vašimi lyžařskými dobrodružstvími. Nejdelší ze sedačkových lanovek obsluhuje novou sjezdovku do Jáchymova, která s délkou 2 950 metrů a šířkou 50 – 100 metrů patří k nejdelším a nejširším sjezdovkám v České republice.

Rozšíření se dočkala i část sjezdovky Přemostěná pod mostem přes komunikaci, čímž se výrazně zlepšilo napojení sjezdovky Turistická na lanovku Suzuki a tato část areálu se tak stala pro všechny návštěvníky mnohem atraktivnější.

 

Kamenitou cestou na Popov

 

Od jáchymovské sjezdovky se příjemnou popovskou silnicí dostanete ke zrekultivované skládce odpadů. Od té vede zeleně značená kamenitá cesta až k popovským lípám. Abyste přišli k jasanu, musíte asi po 100 m. od dolní lípy sejít z turistické značky a dát se dolů prošlapanou cestičkou. Od památných stromů není daleko na skalnatý výběžek Popovský kříž (752 m), odkud je pěkný výhled do Ostrovského údolí, na Karlovy Vary a Doupovské hory.


Pokud se vydáte na Popov na kole, můžete si návrat do Jáchymova zpestřit odbočkou na Mariánskou a zajet na občerstvení na Havlovku. Chcete-li si výlet prodloužit do Ostrova, stačí od Popovské skály vlevo následovat zelenou značku po bývalé silnici, dlážděné kostkami.

Vesnička Popov stála nad Jáchymovem od 13. stol. do 50. let století minulého. Poté musela násilně ustoupit těžbě uranu. Jen podle vegetace, turistického rozcestníku a nepatrných stavebních pozůstatků usuzujeme na přítomnost bývalých stavení. Jedinými pamětníky osady, která po věky zásobovala Jáchymov mlékem, jsou tak staré stromy.

 

Dvě ze tří popovských líp jsou největší nejvýše položené lípy v českých zemích, jejich stáří se odhaduje na 700 let. Horní popovská lípa (lípa srdčitá) má obvod kmene 905 cm a výšku 25 m. Dolní popovská lípa (lípa obecná) má obvod 1004 cm. Strom je rozdělen na dvě poloviny, dnes jsou to již dva samostatné stromy. V roce 2002 zachránil lípy před zánikem citlivý zásah arboristů. Stromům byl zachován původní vzhled a také tajemné kouzlo, které vás nutí zastavit se a vrátit se v myšlenkách do historie. Dalším významným stromem, kterým se může zaniklý Popov pyšnit, je unikátní jasan ztepilý. Strom dorůstá do výšky 30 m, obvod kmene má 663 cm a patří k největším svého druhu v naší vlasti. Jeho stáří se odhaduje na 200 let a v roce 2002 získal ocenění Strom roku.

 

Krajinou boreckých rybníčků

 

Necelých 1,5 km severně od centrální části Ostrova po žluté turistické značce se rozkládá malebná soustava rybníků ze 17. století. Původně sloužila k zavlažování polí, nyní je z ní příměstský lesopark. Největší z rybníků (Borecký) je stále využíván k chovu ryb. V blízké budoucnosti zde plánuje město vybudovat cyklostezku, hipostezku, naučné stezky i softbalové hřiště. Celá oblast se stala významnou lokalitou Natura 2000.

Při příjemné procházce (či projížďce) se můžete kochat rozsáhlými porosty puškvorce a rákosu, mezi kterými září žluté květy kosatců. Na Karlovarsku je zdejší oblast také jedním z posledních útočišť čolka velkého. A nechybí ani oblíbené vodní ptactvo - kachny a labutě zde můžete obdivovat po celý rok.