Instagram

Solná jeskyně

11.07.2019
Wellness

Solná jeskyně - moře na dosah

 

Lékaři doporučují procházky u moře především lidem s problémy dolních a horních cest dýchacích, kde ráno nebo po vlnobití je ovzduší ionizované a nabité prvky jódu. Za mořským klimatem už nemusíme cestovat daleko do jiných zemí. Tuto možnost už máme i v naší republice v solné jeskyni. Solně-jodová jeskyně vám toto mikroklima nabízí po celý rok. Při teplotě kolem dvaceti stupňů Celsia se toto ovzdušíobohacuje o minerály, které se nacházejí v mořské soli. V ovzduší jeskyně vládne výjimečné mikroklima s jedinečnou bakteriologickou čistotou. Díky tomu jsou návštěvy solných jeskyní vysoce účinnéJedna procedura v jeskyni ze soli z Mrtvého moře se podle pozorování vyrovná třem dnům pobytu u moře. Již po několika procedurách během jednoho týdne můžete pocítit výrazné změny na vašem organismu. Solné jeskyně jsou jednou z originálních metod ve využití léčivé síly soli z Mrtvého moře s výrazně preventivními, léčebnými, regeneračními a relaxačními účinky.

 

Jak to vše začalo?

 

Léčení nemocí v mikroklimatu soli je praktikované již po mnoho let. Blahodárné účinky soli z Mrtvého moře využívala i egyptská královna Kleopatra. Již na přelomu devatenáctého a dvacátého století si v Polsku všimli, že dělníci, kteří se podílejí na těžbě soli, trpí minimálními potížemi spojenými s dýchacími cestami. Díky tomuto zjištění začalo mnoho lékařů doporučovat opakovaný pobyt v přírodních solných jeskyních. V současné době jsou hojně rozšířeny právě v Polsku a na Slovensku. Později se umělé solné jeskyně začaly objevovat v České republice (Lázně Jáchymovlázně Jeseník nebo lázně Teplice nad Bečvoulázně Karlova Studánka), Německu, Rakousku a Itálii. V čem se ukrývá kouzlo solných jeskyní Stěny i podlaha solných jeskyní jsou vybudovány ze solných bloků, které jsou zhotoveny výhradně ze soli z Mrtvého moře. Vzduch proudí přes solné stěny a do ovzduší se uvolňují mikročástečky soli. Tyto částice obsahují minerály a stopové prvky, které jsou nezbytné pro správnou činnost lidského organismu. Je to především hořčík, vápník, draslík, sodík, brom, jód, selen a další prvky. Všechny tyto složky jsou nevyhnutelné pro správnou činnost organismu. Při relaxaci dochází ke vdechování mikroelementů, které působí blahodárně na dýchací cesty, usnadňují odkašlávání a současně se vstřebávají do krevního oběhu. Během procedury se také pozitivně ovlivňuje kůže, na níž se usazuje mikrofilm soli. Nesmíme zapomínat ani na příznivý vliv záporné ionizace na lidský organismus.

 

Proč právě sůl z Mrtvého moře?

 

Mrtvé moře je nejslanější místo na zemi. Nachází se na hranici mezi Izraelem a Jordánskem. Je dlouhé sedmdesát pět kilometrů a široké přes třináct kilometrů. Mrtvé moře vyniká svou slaností - obsah rozpuštěných solí je zde plných třicet tři procent. Obsah a složení minerálů v soli z Mrtvého moře je zcela odlišné od jiných solí (mořských a kuchyňských), kde převažuje chlorid sodný. Složení soli z Mrtvého moře je charakteristické vysokým obsahem některých minerálů, především solí hořčíku a draslíku. Voda Mrtvého moře obsahuje dvacet jedna druhů minerálů, dvanáct z těchto minerálů nenajdete v žádném jiném moři nebo oceánu. Koncentrace soli v Mrtvém moři se pohybuje kolem třiceti procent. Pro srovnání – obsah solí ve světových mořích a oceánech se pohybuje v průměru kolem tří a půl procenta.